BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DAĞLIK KARABAĞ KURTARILDI: AZERBAYCAN KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’Nİ TANIYACAK MI?

2 dakika okuma süresi

Ersin Tatar’ın seçimleri kazanmasının ardından KKTC’nin kuruluşunun 37. yılı KKTC’de coşkuyla kutlanması ve kapalı Maraş’ın yeniden açılması, artık KTC’nin (Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) kurulacağına işaret ediyor. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uzun süren ikili müzakerelerden sonra iki ayrı devlet oluşturma teorisinden geri adım atamaz. Türkiye Dağlık Karabağ için elini ateşe uzattı, büyük yardımlarda bulundu. Türkiye’siz Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı kurtarma şansı yoktu. Şimdi sıra nihayet Aliyev’e geldi. Türkiye’ye sadece övgü dizmekle bu iş olmaz. Türkiye’den sonra ilk tanıyan devlet Azerbaycan olmalı. Ersin Tatar’ın Azerbaycan’a resmi ziyaretinden sonra, KTC dünyada iki ülke tarafından tanınan, bir cumhuriyet ve devlet olacak. Daha sonra Pakistan ve diğer ülkeler arkasından gelecektirler.

Ankara’da ciddi bir şekilde ortaya çıkan bir söylenti var. Dağlık Karabağ’ın kurtarılması konusunda Azerbaycan’a büyük destek veren Türkiye’ye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 12 milyar $ para yollamış, bu paranın ekonomide kullanılması öngörülüyor diyorlar. Ne kadar doğru fazla bilmiyoruz, fakat Aliyev’in Türkiye’ye karşı atması gereken ekonomik adımın dışında KTC’yi yeniden tanıması gerektiğinin altını çizelim.  

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kapalı Maraş olarak bilinen bölge kısmen açılmıştı. Şimdi Cumhurbaşkanı’nın son ziyaretinden sonra Maraş’ta mal varlığı olan Rum veya uluslararası bir ülkenin vatandaşları gelip burada haklarını alabilecekler. 37 yıl boşuna bekledik. Artık KTC’nin de bu tür adımlar atıp yabancı veya yerli kurumların burada yeniden faaliyetlere geçmesindeki süreci açması gerekiyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir