BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

BÖLGEMİZDE SULAR ISINIYOR

3 dakika okuma süresi

Bugüne kadar bölgemizde sularımızın ısınması Ege Denizi ve Doğu Akdeniz için geçerliydi. Doğu Akdeniz hattında Türkiye, Libya ile ciddi bir şekilde anlaşarak Mavi Vatan Doktrini’ni uygulamaya koydu. Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın etkenliğini azalttı. Bu olaylara karşı Miçotakis Libya’ya gitti fakat istediği sonuçları alamadı.

RUSYA VE UKRAYNA ARASINDAKİ KRİZDE TÜRKİYE DENGE UNSURU OLMALI

Bundan daha önemlisi Ukrayna ve Rusya arasındaki kriz… Rusya, artık Doğu Ukrayna’ya artık tamamıyla el atmış durumda. Burada neler yapabileceğini kısa zamanda askeri açıdan da gösterecek. Bu gelişme, Türkiye için çok önemli.

DAĞLIK KARABAĞ KURTARILDI FAKAT ALİYEV KTC İÇİN ADIM ATMIYOR

Türkiye Kafkaslarda Ermenistan-Azerbaycan çatışmasında taraf oldu ve Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı almasını sağladı. Azeriler daha bu konuda teşekkürlerini Türkiye’ye sunmadılar. Beklenen, Azerbaycan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak (KTC) tanımasına yönelikti, maalesef Aliyev bu konuda somut bir adım atmıyor.

KÜRT DEVLETİ PROJESİ TÜRKİYE VE İRAN’I TEHDİT EDİYOR

Bölgemizdeki bu çatışmalar çerçevesinde İran neler yapacak? İran, ABD’nin Kürt devleti kurdurma politikasını kendisi için tehdit olarak görüyor mu? Bu konuda kendi toprak bütünlüğü için ne yapacak? Irak ve Suriye’de emin adımlarla giden ABD, Türkiye’den ne koparmak istiyor? Nasıl yapacak? Kuzey Suriye’de ve Irak’ta Türkiye’yi tehdit eden ABD, Dedeağaç’a kurduğu üs ile yalnız Rusya’yı değil, Türkiye’yi de tehdit ediyor.

ABD VE AB İLE İLİŞKİLER ÇOK BELİRLEYİCİ OLACAK

Türkiye, özel statü çerçevesinde AB ile ilişkilerini pekiştirirse, Rusya’nın belirli açıdan saldırgan politikasına karşıda AB’nin bir güvencesi olabilir. AB’deki en güçlü ordu Türkiye’dir. AB dışında İngiltere ve ABD’nin artık çatışmalara taraf olmak istemiyorlar. ABD ve AB kendi çıkarları için neler yapacağını düşünüyor.

BÖLGESEL SORUNLAR ARTIYOR

Bu açıdan Türkiye’nin işi hem çok güç, hem de kolay. Ukrayna-Rusya çatışması Türkiye’yi büyük ölçüde etkiler. İki ülkeyle de Türkiye dostluk ilişkileri içerisinde veya dost olduğunu zannediyor. Bu gelişmeler Türkiye’nin canını yakabilir. Ermenistan, mağlubiyeti pek içine sindiremedi. Ermenistan yakın zaman içerisinde Dağlık Karabağ’da yeniden aktif olabilir. Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’taki Kürt devleti de Türkiye’nin başına bir bela olacaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir