BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Tasarruf ve yatırım

2 dakika okuma süresi

Türkiye’nin çok güç bir süreçten geçtiğini hepimiz biliyoruz. Koronavirüs, iç politikada yaşanan istikrarsızlıklar, dış politikada özellikle ABD’nin Türkiye düşmanlığı, bunların hepsi önemli konular. Diğer taraftan yetersiz kaldığımız orman yangınları ve sel felaketleri, içinden geçtiğimiz süreci daha da zorlaştırdı.

Peki bütün bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye ne adımlar atmalı?

İlk olarak hükümet tasarruf tedbirlerini büyük ölçüde sıkılaştırmalı. İtibardan tasarruf etmek zorundayız. İtibardan tasarruf ederek doğrudan kamu yatırımları gerçekleştirmemiz lazım. Fabrika sayımız gün geçtikçe azalıyor. Küçük ve orta sermaye büyük ölçüde fabrikalarından çıkan yangınlar nedeniyle ülkemizden ayrılıp, aldıkları tazminatlarla eşleri ve çocuklarını yanına alarak yurt dışına gidiyorlar.

Güler Sabancı’nın açtığı çığır büyüyor

Türkiye’de para kazanıp yurt dışında yatırım yapanlar listesine maalesef Habertürk’ün sahibi de eklendi. Çok büyük yatırımlarını Türkiye’de satarak Galler’de yatırım yapıyor. Ben insanlarımı nasıl ülkemde tutarım, nitelikli gençlerimi nasıl ülkemde istihdam ederim bunlar düşünülmesi ve politikaların oluşturulması gereken başlıca konular. Vakıf üniversiteleri istenileni veremediği için imkanı olan aileler çocuklarını yurt dışında okutuyorlar ve böylece yurt dışına ciddi sermaye çıkışı oluyor. Tüketim alışkanlıklarımız özellikle üst sınıflarda çok yüksek.

Kamu kaynakları verimli kullanılmalı

Bunun önüne geçilmiyor. Hala yap-işlet-devret modeliyle 5 müteahhite yüksek paralar ödüyoruz. Çok az kişinin geçtiği karayolları veya uçakların inmediği hava alanlarına ödenen paralara artık dur demek lazım. Türkiye artık bu insanlara dur demeli. Şimdi iş ciddi bir şekilde yeni yatırımlar ve yeni iş sahaları oluşturmak olacak. Diğer önemli konuda Türkiye’de gastronomi sektörünün %40’nı oluşturan İstanbul’da yeme-içme-eğlence sektörü çok zor durumda. Yeniden bu sektörü canlandırmamız gerekiyor. Bunun için işletmelere hibe ödemeleri gerekiyor. Bu şekilde batan iş yerlerinin yeniden açılmasını sağlarız. Bu iş yerleri istihdamı da sağlayan kuruluşlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir