BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanyalı Türkler Laschet’i Destekliyor Grubu 3 Eylül’den itibaren faaliyetlere başlıyor

2 dakika okuma süresi

Almanya’da ve Türkiye’ye geri dönmüş bulunan 48 Türk, 26 Eylül’de yapılacak seçimlerde CDU-CSU’nun Başbakan Adayı Armin Laschet’i destekliyorlar.

Laschet’i destekleme kampanyası 17 kentte devam edecek

Çok uzun süre KRV Uyum Bakanlığı yapan daha sonra aynı eyaletin başbakanlığını yapan Armin Laschet, uyumlu, akılcı politikaları nedeniyle özellikle göçmenlere sahip çıkan bir politik figürdür. Bu açıdan aralarında sosyal demokrat, yeşil, Hristiyan demokrat ve liberallerinde bulunduğu 48 Almanyalı Türk, Armin Laschet’i 26 Eylül’deki seçimlere kadar 17 kentte yapacakları toplantılarla destekleyecekler.

Laschet’in başbakanlığı Merkel’in politikalarının devamı olarak değerlendiriliyor

İnisiyatifin sözcülüğünü yapan Prof. Dr. Faruk Şen: “Laschet’i Uyum Bakanı olduğu zamandan çok iyi tanırım. Eski kurumumda kendisiyle beraber çalıştık. Her açıdan akılcı bir politikacıdır. Böyle bir liderin Merkel’den sonra Almanya’ya Başbakan olması, hem Almanya, hem ülkede yaşayan göçmenler, hem de Türk-Alman ilişkileri açısından yararlı olacaktır” açıklamasını yaptı.

1,4 milyon Türk seçmen seçimlerde oy kullanacak

3 Eylül akşamı Almanya’daki Kanal Avrupa TV’de bir açık oturumla başlayacak olan destekleme kampanyaları, bugüne kadar ev sahipliği olacak kuruluşlar belli olmuştur.  Hedef, 3,3 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da 1,7 milyon Alman vatandaşı olmuş bulunuyor.  18 yaşını geçmiş 1,4 milyon Almanyalı Türk seçmenin Armin Laschet’i desteklemelidir. Bu konuda 48 kişilik destek grubu çeşitli politik görüşlerden bilim insani, iş insanı, sendika ve sektör temsilcilerinden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir