BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

3 haftası kalan bakan Antalya’da!

2 dakika okuma süresi

Bugün Almanya’nın en başarısız dışişleri bakanları arasında ilk sırayı alan Heiko Maas, Antalya’ya geliyor.

Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye’nin Afganistan’da nasıl bir rol oynayacağını konuşmaya gelen Heiko Maas, işin ilginç yanı 1,5 hafta önce açıklama yaparak “Türkiye’ye gitmeyin, Koronavirüs çok yaygın, ayrıca her an tutuklanabilirsiniz politik durum çok hassas” demişti. Bu açıklama ile Maas, Alman turistlerin Türkiye’ye gelmesinin önünü kesmişti.

Tek özelliği “Türkiye karşıtı” bir dışişleri bakanı olması

Heiko Maas, Sigmar Gabriel’den sonra Almanya Dışişleri Bakanlığı koltuğuna tesadüfen oturdu ve hiçbir şekilde başarılı bir grafik çizmedi. ABD ve Rus Dışişleri Bakanları Maas’ı ciddiye almadılar. Almanya’da da Maas’ı fazla ciddiye alan olmadı fakat büyük bir başarıyla Maas görevi boyunca Türkiye ile uğraşmaya devam etti.

Antalya’da Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek isteyen Heiko Maas, Türkiye’den ne isteyecek?

Bu görüşmede Maas’ın ABD’nin Türkiye’den beklentilerini tekrarlayacak. Kabil Havaalanı’nın korunmasını Katar’la birlikte üstünüze alın diyecek. Katar’ın buradaki rolünü ben anlayamadım. Katar’ın nasıl bir ordusu var ki bu havaalanın korunmasına katkıda bulunabilir? Esas burada ortaya çıkan durum Türkiye’nin güvenliği sağlaması, Katar’ın da burayı finanse ederek NATO’nun ve ABD’nin yükünü azaltması olacak.

Maas gidiyor, yerine kim gelecek?

Bütün bu gelişmeler çerçevesinde Heiko Maas, artık Alman Dışişleri mensuplarına dahi lafını geçiremeyip gidiciliğini kanıtlanmış bir kişi olarak politik kariyerinin belki de son ziyaretini Antalya’ya yapıyor. Antalya, Heiko Maas için uygıun bir yer. Herhalde Çevuşoğlu onu öğle yemeğinde ağırlayıp yüzmeye plaja yollar veya karşılıklı golf oynarlar. Bu ziyaret, yeme-içme, deniz veya golf dışında hiçbir anlamı olmayan, Türkiye’ye veya Almanya’ya politik hiçbir katkısı olmayacak bir görüşmeden öteye geçmeyecektir. Almanya’nın bundan sonraki Dışişleri Bakanı büyük ihtimalle Hristiyan Demokratlar birinci parti olursa SPD’li Olaf Scholz olacak. Tersi olduğu takdirde Armin Laschet CDU-SPD koalisyonunun Dışişleri Bakanı olacaktır. Her iki siyasetçide Heiko Maas’tan daha iyi Dışişleri Bakanı olacaktırlar.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir