BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Neden CDU-CSU Başbakan Adayını ortada bıraktı?

2 dakika okuma süresi

Almanya tarihinde bir ilk gerçekleşiyor. Almanya’da büyük bir uğraş sonucu partinin genel başkanı seçilen Armin Laschet, Markus Söder’e karşı galip gelerek CDU-CSU’nun Başbakan Adayı olmuştu.

CDU-CSU’nun iç çekişmeleri Laschet’in kampanya sürecine zarar verdi

Göçmenlere yakın, insan olarak pozitif bir kişi, aynı zamanda KRV Uyum ve Başbakanlığı dönemlerinde de başarılı olan Laschet, neden şu anda seçim kampanyası sürecinde resimleri bile kullanılmıyor? Kendi partisinde Laschet’e karşı olanların sayısı artıyor, Bavyera Eyaleti Laschet’in çuvallaması için çok büyük bir uğraş gösteriyor. Hedefleri önümüzdeki hafta Başbakan Adayı Laschet’i düşürüp, yerine Markus Söder’i Başbakan Adayı yapmak. Almanya’da böyle bir şey olabilir mi, böyle bir şey olursa nasıl olur, akılcı mı, bunu bilemiyoruz. Fakat Hristiyan Demokratlar bu sefer ciddi bir şekilde rakipleri Sosyal Demokrat Parti’ye çalışıyorlar. Almanyalı Türkler Armin Laschet için bir inisiyatif grubu kurmuşlardı. Toplantılar yapıldı, önümüzdeki hafta 7 toplantı daha olacaktı. Şimdi grup olarak düşüncelere daldık. Ne yapmak lazım? Kendi partisinin yarı yolda bıraktığı kişi nasıl başarılı olabilir, bunları hepimiz düşünüyoruz.

Laschet’in eksiklikleri

Laschet, partisinin bu yaklaşımlarını hak etmeyen bir insan. Muhakkak bazı hataları oldu. Koronavirüs konusunda, sel bölgesindeki çalışmalarda ve Cumhurbaşkanı Steinmeir’in sel sonrası konuşma yaptığı sırada  gülmesi ona puan kaybettirdi, fakat bütün bunlar Laschet’e karşı oluşan bu tepkinin nedenleri olmamalı.

Avrupa Birliğinin geleceği nasıl şekillenecek?

Evet, Almanya’da ilginç bir seçim atmosferi yaşıyoruz. Angela Merkel’den sonra yeni gelecek iktidarın Avrupa’da fazla söz sahibi olma şansı gün geçtikçe azalıyor. Macron öne geçmek için her türlü atılımı yapıyor. Macron’un da ömrü Mayıs 2022’e kadar. Avrupa, lidersiz bir birliktelik oluşturuyor. Bakalım bundan sonrası ne olabilir? Acaba Bulgaristan’dan ya da Yunanistan’dan Avrupa Birliğine lider olacak bir kişi mi bekliyorlar? Evet,  hepimiz bu sürecin sonunu merakla bekliyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir