BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Otomatik bilgi paylaşımı Avrupalı Türklerin başına iş açıyor

2 dakika okuma süresi

Türkiye’nin OECD çerçevesinde imzaladığı “Karşılıklı Bilgilerin Otomatik Paylaşımı Anlaşması” maalesef ertelenmedi. Türkiye bu konuda bastırmadı ve AB ülkelerinden herhangi bir taviz almayı düşünemedi.

Türkiye’den nasıl bir adım atılmasını bekliyorlar?

Şu anda benim 5,4 milyon AB sınırlarında olmak üzere Norveç ve İsviçre’yi de katarsak 6 milyon insanımız Avrupa’da yaşıyor. Bu insanlarımız Avrupa ülkelerinde çok sıkı çalıştılar ve kazançlarının hepsini vergilendirdiler. Bunu tekrar vurgulayalım. Vergilendirilmemiş kazançları yoktu. Sonra kazandıkları paralarını belirli yatırımlara dönüştürdüler. Çoğu içinde yaşadıkları ülkeye yatırım yaparken, belirli bir kitle de bu paraları ülkemize getirdi. Ülkemizde doğru/yanlış yatırımlar yaptı. Çoğunlukla paralarını Türkiye’deki bankalara yatırdı. Şimdi otomatik bilgi paylaşımı çerçevesinde, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri vergi almak istiyor. Türk ailelerine bu konuda maliyeden mektuplar gitti ve Türkiye’de ne kadar paraları olduğunu soruşturuyorlar. Hatta bazı ülkeler daha da ileri gidip, insanlarımızın e-devlet şifrelerini istiyorlar ve böylece Türkiye’deki yatırımlarının ne olduğunu ortaya çıkarmak çalışıyorlar.

Avrupalı Türklerin yaşadığı şansızlıklar bitmiyor

Bu konuda iki uzman Kanal Avrupa’da halkımıza ne yapılması gerektiğini anlattı. Türkiye’de de Avrupalı Türklerin ciddi bir lobisi olmadığı için, ne Yurtdışı Türkler Topluluğu, ne de insanlarımızın kazançlarından camiler yaptıran Diyanet İşleri herhangi bir atılım yapmadı. Böylece benim insanım kazancını iki defa vergilendirecek. Herkes Avrupalı Türkleri çok zengin sanıyor, maalesef değil. Baktığınız zaman benim insanımın genel olarak %25’i işsizken, %35’i de fakirlik sınırının altında yaşıyor. Bu insanların Türkiye’deki paralarına el uzatmak neden? Niçin Almanya’nın, Hollanda’nın, Belçika’nın bu paralara ihtiyacı var? Türkiye niye bu bilgileri veriyor, anlaşmayı erteletmiyor? Türkiye’nin yapması gereken bu anlaşmanın 3 yıl daha ertelenmesi ve bizim insanlarımıza zaman kazandırılmasına yönelik olmalı. Avrupa’daki Türk halkı işçi şirketlerine büyük paralar kaybetti. Daha sonra belirli üçkağıtçı bankalar büyük faizlerle insanlarımızı kandırdılar. En son ise İslami sermaye bizim insanlarımızı soyup soğana çevirdi. Şimdi bir de bunun üzerine Avrupa ülkeleri geliyor. Bu insanlarımız hakikaten çok şansız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir