BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

SU… SU… GENE SU…

3 dakika okuma süresi

İstanbul'a su sağlayan Kırklareli sınırındaki Pabuçdere barajında kuruma tehlikesi olduğu bildirildi. ( Lokman Akkaya - Anadolu Ajansı )

Değerli okuyucular,

Bir defa daha SU konusuyla karşınızdayız.

Bu yazar “SU’dan başka bir konuyla ilgilenmiyor mu?” diyeceksiniz.

Evet… Bu günlerde önemli konuların başında iki tanesi her zaman aklımızı meşgul ediyor.

Birincisi tabii Covid 19 salgını; fakat ikincisi de kesinlikle İstanbul’un SU sorunu ve dolayısıyla barajlarının doluluk oranı.

Şimdi son duruma bakalım!..

31 Ekim 2020 itibariyle İstanbul barajlarının doluluk oranı % 30,23 ve 2 Kasım 2020, yani bu yazının yazıldığı gün ise % 29,79.

Diyeceksiniz ki, “Geçtiğimiz günlerde epeyce yağmur yağdı, hiç mi faydası olmadı?” Oldu tabii ama sadece baraj seviyelerinin düşmesini biraz yavaşlattı. Doluluk oranlarının artmasını sağlamadı.

Önceki yazılarımızda da belirttiğim gibi günlerce ve devamlı yağmur ancak barajları doldurabilir. Serpintiler ve sele sebep olan sağanak yağışlar değil.

Şimdi Kasım ayında güzel yağmur yağmasını ümit edeceğiz. Aksi halde durum gerçekten vahimdir.

Ayrıca bu yıl bir türlü geçiştirilebilse bile, olağanüstü yoğunlukta (dikkat! Sağanak değil ve sele sebep olan yağış değil) 2021 yılı Temmuz ayından itibaren çok sıkıntılı günler yaşama olasılığı mevcut.

Şiimdi bu vahim SU durumu karşısında, ilgililerin hayretle izlediğimiz davranışına da bir göz atalım.

Konunun en baştaki ilgilisi İBB Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu’ndan bu konuda tek bir kelime yok. Aynı şekilde İSKİ Genel Müdürü’nden de.

Hele İSKİ Genel Müdürü olan kişi uzun yıllar İSKİ’de çalışmış olan, yıllarca Genel Müdür Yardımcılığı yapmış bir şahıs. Bu hareket tarzını bilgisizliğe vermek çok zor. Ya biliyor da kasten Sayın İBB Belediye Başkanı’nı uyarmıyor, ya da İSKİ rakamlarına hiç göz atmıyor. Her iki durumda da vahim sonuçlara yol açacak şekilde bir davranışı var.

Peki, CHP İstanbul milletvekillerinin hiçbiri durumun farkında değilller mi? SU konusunda, İstanbul milletvekili Sayın Gürsel Tekin’i biz yaklaşık iki ay önce uyardık. Her halde, İstanbul’da olacak bir SU sıkıntısında tek kabahatli olarak CHP yönetimini ilân edileceğini biliyorlar. Böyle bir durumda hemen “CHP İstanbul’ geldi. Su sıkıntısı başladı.” Sloganının tüm yazılı, görsel basında ve sosyal iletişim kanallarında yer bulacağını tahmin edebiliyorlardır.

Bu durumda, ilk aşamada neler yapılabileceğini önceki yazılarımızda uzun uzun belirtmiştik. Fakat tekrar altını çizerek söyleyelim: İlk yapılacak, Melen Barjı’nın, DSİ tarafından başlanan inşaatının bir an önce bitirilmesi konusunda hükümeti devamlı uyarmak olmalıdır.

Bizden söylemesi… Tabii duyan, okuyan, dikkate alan olursa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir