BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD Başkanlık Seçimleri: Trump durdurulamıyor

2 dakika okuma süresi

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

2016 yılına benzer bir durumla karşı karşıyayız. Anket şirketleri yine yanıldı ve TSİ 03:00’de başlayan sayımların ve veri girişlerinin ardından Trump ve Biden arasında kıyasıya bir yarış var.

Bir önceki seçimlerde Rus müdahalesinin olduğu iddiaları nedeniyle meşruiyeti sorgulanan ve hakkında Impeachment süreci başlatılan Trump, COVID-19 sürecini kötü yönetse de, ülkesini iç savaşa sürükleyecek provakasyonlada imza atsa da, ABD’de işsizlik ciddi boyutlara ulaşsa bile durdurulamıyor. COVID-19 olduktan sonra çok hızlı mitinglere dönen Trump “Çin’den hesap soracağım”, “ülkemizi yeniden harika yapacağım” vaatlerinde bulunurken Biden’ı Tanrı’ya inanmamakla suçlamıştı.
Ülkedeki kutuplaşma başa baş geçen seçimlerde giderek artarken, sokakların karışmasından çekiniliyor.

Biden her ne kadar:

“Sonuçları almak için sabırlı olmalıyız, belki sabah belki daha sonra öğreneceğiz.

Bulunduğumuz noktadan memnunuz, sonuçlar konusunda pozitifim, kazanacağız.

Pensilvanya, Michigan ve Wisconsin’i alacağız.”

Kaynak: Hüseyin Günay – NTV

gibi açıklamalar yapmış olsa da sabah 08:00 itibariyle son durum;

Temsilciler Meclisi Demokratlarda, Senato için yarış devam ediyor.

Seçim sonucu, Pensilvanya, Michigan, Arizona ve Wisconsin’e bağlı.

Trump ise Pensilvanya ve Michigan’da kazandığını belirterek zafer konuşması yapıyor.

Trump’ın böylesine başa baş giden bir yarışta zafer ilan etmesi gerilimi arttıran bir etken. Joe Biden’ın ben bu tahriklere gelmeyecek bir sağ duyu ile tansiyonu yükseltmeyeceğini düşünüyorum. ABD, Trump’tan ibaret değildir. Unutmayalım seçimlerden önce Biden gerekirse Trump’ı Beyaz Saray’dan askerlerle çıkartırız demişti. Yani eğer Yüksek Mahkeme Biden kazandı derse Trump’ın bir noktada bu karara uyacağını düşünüyorum. Aksi haldr ABD için çok zor bir sürecin içinde bulur ve tüm dünya bundan etkilenir.

Trump her ne kadar zafer iddia ediyorsa bunu söylemek için henüz erken olduğunu belirtmekte şimdilik fayda var.

ABD tarihinin en gerilimli dönemini yaşıyor ve Başkanlık Seçimleri’nin uzaması dünyadaki belirsizlikleri ciddi bir biçimde arttıracaktır. Tarafların daha sağ duyulu hareket etmesi gerekiyor.

ABD’de Trump’ın bir kez daha seçilme şansını da bir tarafa koyarak, çekişmeli eyaletlerdeki sonucun belli olması her an ibrenin değişmesine neden olabileceğini hatırlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir