BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AMERİKAN SEÇİMLERİNDE SONUÇLAR HER AN DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

2 dakika okuma süresi

Seçimlerden önce Biden’ın kazanacağı neredeyse kesinken, Trump seçimin son günlerinde önemli atılımlar yaparak, kazanma durumuna gelmişti. Düne kadar Pennsylvania’da 7 delege alması halinde Trump’ın yeniden ABD Başkanı olmasından hareket ediyorduk. Şu anda durum değişti, Biden önde gözüküyor. Neticeyi en erken Cuma günü alabileceğiz.

Avrupa’da ve Türkiye’de seçimler kendi ülkelerinde oluyormuş gibi inceleniyor.

 Almanya’da kamuoyu Biden’ın kazanmasını istiyor. Bunu diğer Avrupa ülkeleri içinde söyleyebiliriz. Polonya dışında Trump’a karşı sevgiyle yaklaşan politikacılar yok gibi.

Fransa gidip gelen bir ülke ve herkesin görüşü eğer Trump kazanırsa Transatlantik Paktı’nın asla kabul edilmeyeceğinden hareket ediliyor. Buna karşılık Joe Biden tıpkı Hillary Clinton gibi Transatlantik ekonomik işbirliğine önem verecek gibi duruyor.

Trump kazanırsa Avrupa kaybetmiş olacak, fakat Biden kazanırsa hem Avrupa, hem de ABD kazanacak.

Gelelim Arap dünyasına… Arap ülkelerinde Trump’a karşı sempati büyük, buna karşılık ABD’deki Müslümanların kalbi Biden’la atıyor.

Türkiye ise ABD’deki Başkanlık Seçimlerini, Türkiye’deki bir genel seçim atmosferinde takip ediyor.

Biz genel yaklaşımla Türkiye küçük bir ABD oldu diye yaklaşıyorduk, şimdi bakıyoruz ABD büyük bir Türkiye olmuş durumda.

Biden, Türkiye’ye çok sert çıktı, Trump’ın da Erdoğan’a yazdığı mektupta neler yazdığını biliyoruz.

Bakalım AB ülkeleri, Arap dünyası ve Türkiye’nin kaderinde etkili olacak bu seçim sonuçları, Çin, Rusya ve İran’a da neler getirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir