BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

BİDEN DIŞ POLİTİKADA NE GETİRECEK, NELER YAPACAK, BİZİ NASIL ETKİLEYECEK?

2 dakika okuma süresi

Biden’ın seçilmesi Avrupa’da büyük bir sevinçle karşılandı. Bunun en önemli nedeni Angela Merkel’in Barack Obama ile oluşturduğu, Transatlantik Antlaşması’nın uygulamaya geçeceğinden kaynaklanıyor. Transatlantik Antlaşması çerçevesinde AB ve ABD ortak bir ekonomi politikasıyla Çin, Hindistan, Güney Afrika, Rusya ve birazda bizim gibi ülkelere ciddi bir şekilde zarar verecek.

Türkiye’nin hala AB ile Gümrük Birliği Antlaşması’nı yenilememesi nedeniyle bu konun ucu bize de dokunacak.

Biden daha dengeli, daha akılcı bir politika izleyecek. Bize karşı dış politikada en büyük etkisini Güney Kıbrıs, Yunanistan ilişkilerinde ve Ermenistan konusunda göreceğiz.

Ermenistan’a sahip çıkan Biden Yönetimi, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde ABD’nin Almanya’dan ayrılacak askerlerini konuşlandıracak, Güney Kıbrıs konusunda da bu ülkeye tam anlamıyla bir destek verecek.

TÜRKİYE NELER YAPABİLİR, NELER OLABİLİR?

Türkiye ilk 6 aylık bir süreç zarfında Biden’ın yaptırım politikalarını izleyecek. S-400’ler konusunda Biden Türkiye’ye erken bir yaptırım planlamıyor. Bir adım daha ileri gidelim Halk Bank konusunda da olumsuz bir gelişme beklemiyoruz.

Biden Türkiye’yi ilk önce ciddi bir şekilde gözleyecek, fakat Kuzey Suriye’de ve Kuzey Irak’ta Kürt devletinin kuruluşuna her anlamıyla destek verecek. Buna İran ve Rusya nasıl yaklaşır, Türkiye böylesi bir adıma karşı ne gibi girişimlerde bulunur, ilerleyen zamanlarda hepsini göreceğiz.   

AB VE ABD ARASINDA EKONOMİK İŞBİRLİĞİ YENİDEN İVME KAZANACAK

Biden’ın seçilmesine en fazla sevinen lider Angela Merkel oluyor. Hedefini Transatlantik Paktı ile gerçekleştirecek olan Merkel, aynı zamanda AB’nin ekonomik dönüşümüne gerçekleştirilecek olan Transatlantik Antlaşması’yla katkıda bulunacak. Böylece 1 yıl sonra politikayı bıraktığı zaman, gözü arkada kalmayacak. Bizde muhalefet Biden’dan çok ciddi bir beklenti içerisine girmemeli. Biden bugünkü iktidarla eninde sonunda alacağı tavizler çerçevesinde anlaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir