BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’de değişim rüzgarları

2 dakika okuma süresi

Kanal İstanbul projesini Cumhurbaşkanı’nın yeni reform sürecine dahil etmemesi gerekiyor. Ekonomide yeni atılımlar yapılacağını dile getirdi. Halk bunu bir ümitle bekliyor. Bu program çerçevesinde Kanal İstanbul’un gündemden düşmesi lazım. Gereksiz harcamalar azaltılmalı. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki 37. Yıl kutlamalarına Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli hepsi ayrı ayrı gittiler. Bunların azaltılması gerekir.

Türkiye’de Berat Albayrak’ın görevinden ayrılmasından sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hukuk ve ekonomide değişim sinyalleri verdi. Bunları dikkate almak lazım. Özellikle hukukun üstünlüğü konusunda yapılacak adımları Adalet Bakanı Gül’de duyurdu. Bugüne kadar ki uygulamaları şikayet etti. İlginç Adalet Bakanlığı kendi bakanlığını şikayet ediyor. Yakında Osman Kavala başta olmak üzere, Selahattin Demirtaş’ın da tutuksuz yargılanmalarını göreceğiz. Demirtaş ve Kavala uzun bir süre eşleri, aileleri ve sevdiklerinden ayrı kaldılar.

Ekonomide değişim rüzgarları esiyor. 10 gündür dövizde ciddi bir düşüş var. 19 Kasım’da TCMB faiz politikasında radikal bir değişiklik yapacak. En azından %3,5 ila 5 arasında bir artış bekleniyor. Benim tahminim %4 civarında olacak. Bu değişimle dövize olan talebin azalmasını bekleyeceğiz. Türkiye’de faizlerin artması enflasyona çok büyük bir etki yapmaz. Türk insanının elinde şu anda fazla para olmadığı için çok büyük bir talep, çok büyük bir enflasyon beklememeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir