BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Cumhur İttifakı içinde derinleşen çatlak: Kılıçdaroğlu’na tehditler ve Arınç’ın açıklaması ne anlama geliyor?

2 dakika okuma süresi

Bir organize suç örgütü lideri ülkenin ana muhalefet partisi genel başkanını tehdit ediyor, İçişleri Bakanlığı hareket etmiyor, savcılar talimat bekliyor. Kılıçdaroğlu’nu “kazığa oturtmakla” tehdit eden Çakıcı’ya Bahçeli sahip çıktı. Yıllarca CIA’nin kullandığı ülkücülerin bir de “mafya” takımı vardır. Bunlar Avrupa’da bizim diplomatları hedef alan ASALA terör örgütüne karşı ve devrimci sol Kürt gruplarına karşı içerde ve dışarıda kullanıldı. Devletin pis işlerini yaptılar. Ödül olarak da Türkiye’de kurdukları gayri meşhur işlere ses çıkartılmadı. Gazino açtılar, kumarhane işlettiler ve diğer pek çok kara para işlerinde yer aldılar. 90’lı yılların faili meçhul cinayetleri ve en önemlisi Susurluk Kazası’nda tüm bu ilişki ağı ortaya çıktı.

Nitekim 26 Ekim 1996 yılında DYP grup toplantısında Çiller “devlet uğruna kurşun atanda yiyende şereflidir” demişti. Şimdi 2020 yılının Türkiye’sinde MHP’nin iktidar ortağı olmasıyla çıkartılan afla birlikte eski çete ve mafya liderleri serbest kaldı. Kılıçdaroğlu’na yapılan bu tehditler karşısında dün ilginç bir gelişme yaşandı. AKP’nin ağır toplarından eski TBMM Başkanı Bülent Arınç Habertürk’te Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş için tahliye edilmeliler ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Arınç’ın bu açıklaması böyle bir olayın üstüne gelmesinin ardından samimiyeti çok tartışıldı.

Avrupa Konseyi’nde şu anda gözetim altında olan Türkiye AİHM’in kararlarını uygulamayan bir ülke konumunda. Kaval ve Demirtaş için alınan kararlar Türkiye’de uygulanmadı. Türkiye otoriterleşmenin ciddi sancılarını çekiyor. Hükümet son zamanlarda hukuk ve demokrasi reformundan bahsederken Kavala ve Demirtaş için tahliye kararı gelecek mi hep birlikte göreceğiz.

Biden’ın seçilmesinden sonra Türkiye’de esen değişim rüzgarları oldukça sancılı geçiyor. MHP ve AKP arasında bir gerilim olursa Türkiye bir kez daha Bahçeli’nin açıklamasıyla erken seçime gidebilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir