BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Merkel Sonrası AB ve Almanya Ne Olacak?

2 dakika okuma süresi

13 May 2020, Berlin: Chancellor Angela Merkel (CDU)

Angela Merkel, bundan sonra Hıristiyan Demokratlar’ın Başkanı olmayacak ve Başbakanlığı aday olmayacak. 2021 yılında genel başkan olacak kişi, nasıl bir politika izleyecek? “Avrupa Birliği’nin en kritik zamanında başarılı olacak mı?” soruları gündeme geldi.

Almanya’da gerek Sosyal Demokratlar, gerek Hıristiyan Demokratlar her geçen gün oy kaybederken, aşırı sol ve aşırı sağ her geçen gün oy kazanıyor. AFD her geçen gün puan kazanırken sol partide radikalleşerek onu geçiyor. Sosyal Demokratlar ilk defa eş başkanlık sistemine geçiş yaptılar. Bir kadın ve bir erkek başkan seçtiler. Erkek olan başkanı Walter Bauer, kaliteli akıllı bir politikacıdır. Kendisi de uzun zamandır benim dostum olan bu kişi, acaba yeni başbakan adayı olabilir mi? Bu konuda ilk kendisine karşı çıkışı Gerd Schröder eski Başbakan getirdi ve yeni bir başbakan adayına ihtiyaç olduğunu belirtti. Sonra Sosyal Demokratlar arasında sivrilmiş bir kişi olmadığını da görüyoruz. Gelelim Angela Merkel ve Hıristiyan Demokratlara…

Hristiyan Demokratların kurtuluşu ancak Angela Merkel 2021’de yeniden aday olmasından geçiyor. Merkel uzun bir süredir Almanya’nın tek başarılı politikacısı olarak göze çarpıyor. Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Stanmeir’in de seçilmesini sağlayan Angela Merkel Sosyal Demokrat bir Cumhurbaşkanı ile de uyumlu çalışabileceğini ortaya koyuyor.

Sonra yıllarda ırkçılığa karşı da başarılı bir mücadele veren Merkel, Suriyeli mülteciler konusunda en fazla sığınmacıyı ülkesine kabul eden Avrupalı lider olarak ortaya çıktı. Hatta İtalya’da gemilerden çıkarılmayan göçmenlerin, bu gemilerdeki trajik durumdan ülkesine onları davet ederek çıkardı. 21. yy’a Putin ile birlikte damgasını vuran lider olarak ortaya çıkan Merkel, partisinin doğru düzgün bir aday çıkaramayacağını görerek, tekrardan aday olması en önemli gelişme olacaktır. Sadece Almanya değil, AB’de ciddi bir atılım yapamaz nitekim Koronavirüs’ten sonra İspanya, Fransa, İtalya ve eski AB ülkesi Birleşik Krallık ülkelerinin çöküşlerini gördük. Böyle bir AB’ye ciddi kaliteli bir lider lazımdır. Olaylara baktığınız zaman haklı “AB’ye kimin liderlik yapacağı?” ilgimizi çekiyor.

DW Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir