BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

2021 yılı başında Hıristiyan Demokrat Parti’nin genel kurulu Türkiye için önemlidir

2 dakika okuma süresi

Almanya 2021 Kasım ayında genel seçimlerini yapacak. Bu seçimlerde artık Almanya’yı takriben son 20 yıla yakın yönlendiren Angela Merkel, politik sahnede artık olmayacak. Angela Merkel yerine 3 Hıristiyan Demokrat politikacı aday.

Bunlar Armin Laschet, Markus Söder, Friedrich Merz…

Partinin önemli 3 ismi sağdan: Söder, Laschet, Merz Angela Merkel ile birlikteler

Hangi adayın partinin başına geçebileceği ise belli değil, aralarında kıyasıya bir savaş var. Parti genel başkanı olan özellikle Başbakan adayı olmayabilir, fakat akıllı kitlelerin beklediği, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet’in hem parti başkanı olup hem de başbakan adayı olmasına yönelik.

Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet

Bu Almanya’daki Türkler için çok önemli. Armin Laschet son parlamento konuşmasında aşırı sağa karşı Koronavirüs aşısını bulan Uğur Şahin’in yaşamını anlatıp, övmüş ve aşırı sağa karşı ciddi bir tokat atmıştı.

Dengeler nasıl olur?

Kim seçilir, bilmiyoruz…

Almanya’yı yakından tanıyan bir kişi olarak, kalbim Armin Laschet’in parti başkanı olup, başbakan adayı olmasına yönelik.

Armin laschet Türkiye’ye karşı duyarlı ve Almanya’daki Türklerinde çok sevdiği bir kişidir. Ben başta olmak üzere birçok Almanyalı Türk, Laschet’in Başbakan olması halinde çağrıda bulunup aktif çalışacağımızı dile getiriyoruz.

Bugüne kadar yapılan kamuoyu araştırmalarında Hıristiyan Demokratların oy kaybetmelerine rağmen seçimlerde birinci parti olarak çıkacakları ortaya çıkıyor. Sosyal Demokratların eski gücü yok. Yeni Başbakan adayları Olaf Scholz’de halkta fazla bir histe uyandırmıyor.

Sosyal Demokratlar Başbakan adayı: Olaf Scholz

Maalesef Almanya’da radikaller sol parti, Almanya için Alternatif Partisi ve Türkiye karşıtı politikalar yapan Cem Özdemir’in partisi öne çıkmaya başladı.

Almanya’nın ciddi bir koalisyon hükümetine ihtiyacı var. Hıristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratların, koalisyon hükümeti ve bugünkü Cumhurbaşkanı kalitesi ve özverisiyle tanınan Frank Walter Steinmeir’in Cumhurbaşkanlığı hem Türkiye için hem de Avrupa Birliği ve son olarak Almanya ve göçmenler için umut ışığı olacaktır.  

Federal Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir