BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TAVAK Vakfı’nın AB Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırım getirmeyeceği görüşü doğru çıktı

2 dakika okuma süresi

Fotoğraf: AA

Avrupa Birliği’ndeki gelişmeleri ve Türkiye – Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini çok uzun zamandır izleyen Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) olarak, AB’nin Yunanistan, Fransa, Güney Kıbrıs, Avusturya ve Lüksemburg’un peşine takılarak Türkiye’ye yaptırım uygulamayacağını belirtmiştik.

AB’de 27 ülke yer alıyor. Yunanistan’ın Türkiye’yle çekişmesi ve kendi sorunlarını Miçotakis’in açıklamalarıyla “Türkiye – Avrupa Birliği arasındaki sorunların merkezine getirmesi”, bu ülkeler tarafından büyük çoğunlukla doğru bulunmadı ve destek verilmedi.

Aynı gelişmeyi Biden iktidara geldikten sonra da göreceğiz. Türkiye hep bir yaptırım bekliyor, bunlar olmayacak.

Buna karşılık Türkiye Mart 2021 Zirvesi’ne kadar AB’den neler beklediğini, özel statü ile kurulacak ortaklık isteğini dile getirmesi lazım. Bunlar Avrupa Konseyi’nin Türkiye’yi askıya alan kararında dile getiren insan hakları, basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda atacağımız adımlarla da pekişmesi şart. Adalet ve hukuk devleti ilkesi, objektif olarak işlenmesi halinde 3 yıldır cezaevinde tutulan Osman Kavala gibi kişilerin bırakılması ve basın özgürlükleri Türkiye’nin elini güçlendirecektir.

Türkiye’de yabancı yatırımlar oldukça yüksek ve bunların %70’i AB ülkelerinden geliyor

Türkiye’deki taşınmaz sektörü, Türkiye’nin ürettiği AB menşeli malları yurt dışına satıyor ve oradan bu malları getiriyor. Her açıdan Türkiye, AB’yle iç içe girmiş durumda.

AB ülkelerinde yaşayan 5,6 milyon insanımız Türkiye’nin AB’deki ileri karakollarıdır. Fransa ve Avusturya haricinde, insanlarımızın yaşadığı ülkelerde Türkiye’ye yönelik alınan olumsuz kararlar, insanlarımızı mutsuz edecektir.

Önemli bir olayda NATO’nun nihayet Türkiye’nin önemini ciddi bir şekilde dile getiren açıklaması oldu.

Stoltenberg: “Türkiye NATO’nun ayrılmaz bir parçasıdır, AB Türkiye’ye yönelik alacağı kararlarda çok düşünmelidir” açıklamasını yaptı.

Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği açısından Türkiye, Avrupa’daki en büyük ordu konumundadır. Fransa’nın, Almanya’nın ordularını küçülttüğü süreç zarfında, Türk ordusunun önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. Ayrıca AB ve ABD arasında Biden’ın yönetimi devralmasından sonra tekrar gündeme gelecek olan Transatlantik Paktı’na da Türkiye ekonomik olarak önemli katkılar sunacaktır. Bunu ABD’de, AB’de görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir