BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD TÜRKİYE’YE YÖNELİK DÜŞMANLIK POLİTİKASININ DOZUNU ARTTIRIYOR

2 dakika okuma süresi

ABD’nin dün aldığı yaptırım kararı, kişilere yönelik olarak Savunma Sanayi Başkanı ve çalışanlarına dönük olarak ortaya çıktı, fakat uluslararası alanda Türkiye’ye bu konularda kredi verilmemesine kadar, ileri gidiyor.

Türkiye 2013’te NATO ülkelerinden Patirotları alamamış, geçici olarak getirilmişti. Buna karşılık Türkiye haklı olarak S-400’leri Rusya’dan aldı. İşin ilginç tarafı Yunanistan aynı ülkeden S-300’leri alıp, ABD’nin de katıldığı bir askeri tatbikatta denemişti. Bu ikircikli yaklaşım ABD’nin Türkiye’yi artık dost bir ülke olarak görmediği sonucunu ortaya çıkartıyor. Bu düşmanlıkların bir sınırı olması lazım. Pompeo Irak, Suriye ve son olarak da Yunanistan konusunda Türkiye’nin düşmanı olarak hareket etmişti.

Mavi Vatan konusunda Türkiye’ye karşı çıkan ABD, bu konuda AB’yle de ortak hareket etme isteğinde.

İşin ilginç tarafı NATO Genel Sekreteri Stoltenberg “AB, Türkiye’ye yaptırım yapmasın” derken, ABD’nin S-400’ler konusunda Türkiye’ye karşı almış olduğu yaptırım kararlarına ses çıkarmıyor. Türkiye bu konuda dört partinin ortak açıklamasıyla yekvücut olduğunu ortaya koydu. Üzücü taraf HDP’nin Türkiye’nin bir partisi olarak bu konuda imza koymaması ve kendisine yönelik bazen önyargı olarak gördüğümüz gelişmeleri pekiştirmesinden kaynaklanıyor.

Ne olursa olsun Türkiye güçlü bir ülkedir. Kendi savunma sanayisini oluşturmakta ciddi adımlar atmaktadır.

ABD bugüne kadar CAATSA yaptırımlarını yalnız düşman gördüğü ülkeler Rusya ve İran için gündeme getiriyordu. Şimdi NATO’nun en büyük ikinci ordusuna karşı böyle bir girişim içerisine giriyor. ABD, Türkiye’yi gözden çıkardı ve Türkiye’de ABD’nin üzerine artık bir çizik atabilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir