BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE 2021 YILINA GİRERKEN EKONOMİDE NELER YAPMALI

2 dakika okuma süresi

Çok kötü bir 2020 yılını arkamızda bırakıyoruz. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de büyüme hızı durdu, birinci ve ikinci dönemde negatif bir büyüme ile karşılaştık, üçüncü 3 aylık dönemde ise biraz durumu düzeltir gibi olduk, dördüncü dönemin de verileri iyi olmayacak. Bunun da en büyük nedeni Koronavirüs’ten dolayı yeni tedbirlerin alınması ve birçok branşta batış noktasına gelinmesi.

Türkiye’de ilk yapılacaklardan biri olarak halkın daha fazla ezilmemesi için, düzgün bir asgari ücretin tespit edilmesi ve çalışanlarımızdan %54’nün ciddi bir şekilde nefes almasını sağlamak lazım.

İkinci atılacak adım HES Kodu uygulamasıyla gastronomiye nefes aldırıp, mesafe gibi belirli şartları yerine getirme şartıyla restoranların yeniden açılması lazım.

Halkımız otobüslerde birbirlerinin üstüne çıkarak giderken, ibadethanelerde mesafe kuralı neredeyse hiç uygulanmazken, restoranların açılması, bu sektörde çalışan insanların yeniden işlerine dönmesiyle istihdamı da azaltmaya yönelik olumlu katkı sunacaktır.

Turizm konusunda bakanlığın açıklamaları büyük beklentide olduğumuzu gösteriyor. Aşı sonuçlarını görmeden fazla beklentiye girmememiz lazım. Almanya başta olmak üzere insanlar çok büyük sıkıntı çekiyorlar. Bu insanların 2021 turizm sezonunda güvendikleri ülkeye gideceklerini söyleyebiliriz. Ancak AB ülkeleri şu anda Türkiye’yi turizm konusunda güvenli bir ülke olarak görmüyor. Bu imajımızı değiştirmemiz lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir