BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

2021’DE NELER OLMALI?

2 dakika okuma süresi

2021 yılında ülkemizde ve dünyada barışın hakim olmasını dileriz. İlk olarak Koronavirüs’ün tam anlamıyla bitmesi, aşının başarılı olması ve insanların günlük yaşamlarına dönmesini bekliyoruz. Bu açıdan ülkemizdeki beklentilerimizi sayalım.

1) Türkiye’de artık ötekileştirmenin bitmesi  ve karşılıklı saldırıların sona ermesini bekliyoruz. Buna göre çatışma düzeninin dışına çıkılarak, ortak müştereklerde birleşme öne çıkmalı.

2) Ülkemizde “adalet” kavramının tam olarak yerleşmesi, mahkemelerin bağımsız kararlar alması ve insanların hukukun üstünlüğü ilkesiyle adaleti bulmasını ümit ediyoruz.

3) Asgari ücret kararı işçi sınıfını büyük bir sükutu hayale uğrattı. İlk olarak devletin asgari ücretliden aldığı 675 liralık verginin kaldırılarak, taban ücretinin 3.600 lira seviyesinde gerçeklemesi sağlanmalıdır.

4) Türkiye’den sermaye kaçışının önünün kesilmesi şarttır. Sabancılardan başlayıp, belirli büyük sermayenin yanında, küçük ve orta işletmelerin belirli kılıflar bularak ülkeyi terk etmesi önlenmelidir.

5) Ülkemizin Türk vatandaşlığını parayla sattığı bir durumundan çıkması gerekmektedir. Buna göre 250 bin $’a bir konut alınıp, Türk vatandaşlığına geçip, 3 yıl sonrada bu konuda satma hakkına sahip olan yabancıları artık ülkemizde istemiyoruz. Eğer ülkeye yararlı olacaksa en azından 1,5 milyon $’lık yatırım yapılması şart. Bunun  konut olmasını beklememeli, konut çok çabuk hileli bir şekilde satılan bir duruma gelmemeli.

6) Tarımsal alanda çiftçilerimizin ana parayı ödemeleri dahilinde borçlarının faizlerinin affedilmelidir.

7) Türkiye’de yap-işlet-devret modeli çevresinde belirli iş dünyasına tanınan olanaklar ülkenin büyük ölçüde zararına işlemektedir. Bu açıdan yap-işlet-devret modelinin sonlanması, sorumlulukların en aza indirilmesi, gerçekçi olmayan garantilerin gerçekçi olması, geçiş garantilerinin Türk Lirası üzerinden ödenmesi de insanımıza nefes aldıracaktır.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir