BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

2021’DE EN AZ DÜZEYDE NELER GERÇEKLEŞMELİ

2 dakika okuma süresi

1) Koronavirüs konusunda Türkiye akılcı adımlar atarak doğru dürüst aşı getirip veya geliştirip halkının sağlığını korumasını bekliyoruz. Çin aşısındaki şüphe büyük ölçüde arttı. Yeteri kadar gelse de en azından halkımızın yarısı aşı olmayacak. Bunun için güvenli aşıların gelmesini bekliyoruz.

2) Adalet duygusunun hukuk devleti ilkesiyle en alt düzey mahkemelerden Anayasa Mahkemesi’ne kadar sağlıklı ve objektif kararlar alınmasını beklerken, basın özgürlüğü konusu da Türkiye’nin olmazsa olmazları arasında yer almalı.

3) Dünyanın gözü üzerimizde… Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş gibi davalarda Türkiye AİHM’in kararlarını uygulamalı ve bu kişilerin tutuksuz yargılanmaları sağlanmalıdır. Objektif mahkemelerin kararlarını herkes kabul etmelidir.

4) Ekonomi her geçen gün kötüye gidiyor. İlk olarak restoranların açılarak bu branşta ekmek yiyenlerin açlığa mahkum edilmemeleri sağlanmalıdır. Taban ücretinin çok komik olduğu bir ülkede en azından devlet 675 lira gelir vergisinden vazgeçerek, taban ücretinin 3.500 liranın üstüne geçmesini sağlamalıdır.

5) Türkiye için önemli bir gelişmede 2021 yılında Suriyeli geçici sığınmacıların en azından %50’sinin ülkelerine geri dönmeleri konusunda adımların atılması olacaktır. Almanya bu konuda akıllı davranarak sınır dışı etmeye başladı. Türkiye’de bu konuda Almanya’yı örnek almalı.

6) Dış politikada Mavi Vatan Doktrini’nden vazgeçilmemeli, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın emellerine izin verilmemelidir.

7) 2021 yılında Türk vatandaşlığının ucuza satılma politikasından vazgeçilmesi şarttır. 250 bin $’a bu kadar emek verdiğimiz Türk vatandaşlığı Araplara satılamaz. Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi en azından 2 milyon $ yatırım şartı getirilmeli. Ayrıca Türkiye’den her geçen gün kaçan yerli sermayenin gitmesine de dur denmelidir. Sabancılarla başlayan bu olayın bir sonu olmalı. Türkiye’de zenginleşen bu insanların, yaşadıkları ülkeye karşı sorumluluklarını yerine getirmelidir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir