BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Kripto

2 dakika okuma süresi

Covid-19 sonrası dijital ve kripto paraların değeri gün geçtikçe yükselmektedir. Türkiye’de ne yazık ki kripto paralara yatırım diğer ülkelere göre çok düşük bir seviyede kalmıştır. Bugün ABD’nin bütün ihtişamı ve gücüyle dünya nimetlerinden faydalanmasının ve kapitalizmin krallığında olmasının en önemli nedenlerinden birisi de doların uluslararası bir para birimi olarak ortaya çıkmasıydı. Bu yüzyılda doların hegemonyası sona erecek ve yerini kripto paralar alacaktır. Bu nedenle Türkiye yatırımlarını hızlandırmalı ve geleceği öngörebilmelidir. Türkiye aynı zamanda Blockchain teknolojisi ve dijital ödeme sistemlerini de yakından takip edip, kendine uygun bir dijital ödeme sistemi geliştirmelidir.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde nakit paranın kullanımı ciddi bir şekilde azalmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle artık Sterlin, Euro ve Dolar gibi para birimlerinin yerini dijital (kripto) paralar almaya başlamıştır. Euro, Sterlin ve Dolar’ın dolaşımı yine dijital ortamlarda etkisini kaybetmese de ileride kripto paraların kullanımı daha da yaygınlaşarak sürecektir.
Türkiye dijital ödeme sistemleri konusunda kendisini geliştirebilirse çok ciddi adımlar atabilir. Dolayısıyla kapitalizmin değişimini yaşadığımız bu yüzyılda Türkiye finansal gelişmeleri yakından takip etmeli ve artık kendi yerli ve milli kripto parasını dünya standartlarında kullanılacak şekilde geliştirmelidir. Türkiye bu alanda diğer ülkelerle rekabet içerisine girerek var olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir