BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ALMANYA’DA HRİSTİYAN DEMOKRATLARIN YENİ BAŞBAKAN ADAYI ARMİN LASCHET Mİ OLACAK?

2 dakika okuma süresi

Almanya’da önümüzdeki günlerde Hristiyan Demokratlar, başbakan adayı konusunda, her şeyi karara bağlayacaklar. Buna göre, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ile Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet arasında ciddi bir rekabet oluşacak.

Büyük olasılıkla, Armin Laschet, Almanya’nın yeni Başbakanı olma konusunda Hristiyan Demokratlar tarafından aday gösterilecek.

Genel kanı, Hristiyan Demokratların önümüzdeki seçimlerde %100 birinci parti çıkmasına yönelik. Daha sonra Sosyal Demokratlar ve Yeşiller ciddi bir çekişme içerisine girecekler. Sosyal Demokratların Başbakan Adayı Olaf Scholz, Almanya’da Eylül ayından yapılacak seçimlerden sonra, koalisyonun küçük ortağı olarak Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacak.

Scholz ve Laschet ikilisi Türkiye’ye karşı dengeli bir siyaset oluşturabilir.

Armin Laschet ve Olaf Scholz ikilisi, Türkiye’nin önünü açabilir. Laschet Almanya’daki Türklere hümanist yaklaşan, Türkiye’ye karşı önyargısı olmayan bir lider. Olaf Scholz ise, Hamburg’da görev aldığı süreçte, Türkiye’ye karşı bir tavır takınmamıştı. Hedef, Almanya’daki bu gelişmelerden sonra Avrupa’nın iki dev ülkesi 83 milyonluk Türkiye ve Almanya arasında, ciddi bir işbirliğini oluşturmaktan geçer. Türkiye, Almanya ile dostluğunu pekiştirmesi halinde, AB’deki etkenliğini de arttırır. Kendisine önyargı ile yaklaşan Güney Kıbrıs, Yunanistan, Avusturya, Fransa ve küçük Lüksemburg gibi ülkelere fazla papuç bırakmaz.

AB Dönem Başkanı olan ülkeler bizim için önemli.

AB ile ilişkilerde, 2021 yılı önemli bir yıl. İlk önce Portekiz, daha sonra Slovenya Dönem Başkanlığı’nı yapacak. 2022 yılının başında yeni düşmanımız Fransa Dönem Başkanlığını devralacak. O zamana kadar Macron doğru bir politikaya geçmezse, Türkiye’nin Fransa ile ilişkilerinin düzelme şansı az gibi gözüküyor. Bu konuda tabii ki iki ülkede zarara uğruyor.

Fransa ve Türkiye’nin tepişmesinden her iki ülkeden zarar görüyor.

Fransa, 10 milyonluk Yunanistan’la 1 milyonluk Güney Kıbrıs’ı tercih ederek, 83 milyonluk Türkiye gibi dev bir ülkeyi devamlı karşısına almaktan kazançlı çıkmıyor. Diğer taraftan Fransa’da yaşayan 600 bin Türk kökenli göçmeni de karşısına alıyor. Bu açıdan Almanya’daki seçimler, Almanya’daki iktidar ve bu yılki dönem başkanları, Türkiye-AB ilişkilerindeki önemini koruyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir