BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

NORMALE DÖNÜŞ ÜMİT VERİYOR MU?

2 dakika okuma süresi

Neredeyse bir yıldır, belirli bir aralık dışında kapalı kalan küçük işletmeler için yeni bir ümit ışığı doğdu. Buna göre, restoranlar ve benzeri kuruluşlar sabah 07:00’den akşam 19:00’a kadar, kapılarını açacaklar. Böylece uzun zamandır kapalı kalan bu yerler, bugünden itibaren faaliyete geçiyorlar.

SÜRELER DAHA FAZLA UZATILMALI

Tabii ki çok kısa süreli bir açıklamayla faaliyete geçmesi beklenilen restoranların 3-4 gün hazırlık devrini sürdürecekler. Bu konuda hükümet nihayet bir adım attı. Fakat bu adımda eksiklikler var. Saat 19’a kadar açık kalmaları akılcı bir yaklaşım değil. Esas bunun akşam daha uzun süreli olması lazım. Buna göre sokağa çıkma yasağını saat 21:00’den 23:00’e alıp, akşamda restoranların açık kalma süresini 21:00’e kadar uzatmak gerekli. Ancak bu durumda insanlar akşamları yemeğe gidebilir ve biraz sosyalleşebilir. Yoksa öğlenleri açık olan restoranlara halkımızın çalışan kitlesinin gitmesi oldukça güç. Ancak öğle tatilinde kısa bir süre uğrayıp bir şeyler yiyebilirler. Esas önemli olan orta ve orta üstü restoranların akşamları müşterilerine kapılarını açmaları olacak.

DİĞER ALANLARDA DA ADIMLARIN ATILMASI GEREKİYOR

Şimdi tabii ki spor sahalarının, yüzme havuzlarının ve benzer kuruluşların kapılarını açmaları lazım. Bu branşlarda çalışan insanların yaşamları çok sıkıntılı geçti. Kapanan küçük esnafın sayısı 100 bini aşmış bulunuyor. Maalesef Türkiye olarak bu sektörlere çok az yardım yapabildik. Getirilen şartlara uyanlar az oldu. Hibe yardımını az kullandık. Avrupa’da başta Almanya olmak üzere çok ciddi hibe yardımı yaparken, Türkiye bu konuda biraz sınıfta kaldı.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir