BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AVRUPA’DA TÜRKOFOBİ BÜYÜK ÖLÇÜDE ARTIYOR

2 dakika okuma süresi

Avrupa’da yaşayan insanlarımız ya da daha geniş bir kavramla yabancılar, Müslümanlar ilk önce ırkçılıkla, yabancı düşmanlığıyla savaştılar. Daha sonra İslamafobi gelişti ve ardından Avrupa’nın özellikle Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerinde gelişen kavram “Türkofobi” oldu.

TÜRKLER AVRUPA’DA IRKÇILIĞA MI UĞRUYOR?

Türkiye karşıtlığı, Türk karşıtlığı ve ülkede yaşayan Türklere yönelik saldırılar her geçen gün Avrupa’da artıyor. Türk ismini Avrupalı pek duymak istemiyor. Almanya inanın kendi ülkesine aldığı 1,1 milyon Suriyeliye daha sevecen davranıyor.

NEDİR BU TÜRKOBİNİN NEDENLERİ?

İlk olarak Türk kitlesi AB sınırlarında 5,4 milyonluk sayı ile ciddi, aktif bir nüfusu oluşturuyor. Her yerde ortaya çıkıyorlar. Belirli açıdan Türklerin girişimci olarak başarılarını görüyorsunuz. Son zamanlarda üniversitedeki Avrupalı Türklerin çocukları eğitim görüyorlar, her konuda Türk öğesi var. Mafya bile olan Türkler var. Bunun dışında Türkiye’ye yönelik basındaki yaklaşımın çok kötü olması, Türkiye karşıtlığını da beraberinde getiriyor.

AVRUPA BASININDA DEĞİŞEN TÜRKİYE ALGISI

2002-2009 yılları arsasında büyük ölçüde övgü düzdükleri ve 2015 yılına kadar da fazla karşı çıkmadıkları Tayyip Erdoğan, şimdi Avrupa’da tam bir düşman resmini oluşturuyor. Bütün bu gelişmelerin karşılığı maalesef Türk kitlesinden çıkıyor.

TÜRK KARŞITI TÜRKLERDE BİR ALGI YARATTI

İlginç bir gelişmede Türkler arasında biraz sivrilen insanlar, maalesef kendi ülkelerine saldırarak puan kazanmak istiyorlar. Bunların başında gelen isimler Cem Özdemir olarak ortaya çıkıyor. Daha küçük çapta boy gösteren Cem Özdemir’ler de var. Bunlarda içerisinde yaşayan ülkelerde kariyerlerini Türkiye karşıtlığı ile pekiştirmek istiyorlar.

TÜRKOFOBİYE KARŞI NELER YAPILMALI? NASIL BUNA KARŞI SAVAŞ AÇILMALI?

AB’den gelen göçmenler tekrar yavaş yavaş evlerine dönüyorlar. İslam artık Avrupa’da fazla önemsenen bir gelişme değil, fakat aktif Türk halkı, Türkiye ve Türkiye’nin Cumhurbaşkanı maalesef düşman resmi. İlginç tarafı bu Avrupalılar Türkiye’ye de çok severek gelip, tatillerini geçiriyorlar. Eski bir Türkolog olan Karl Heinrich Menges ile Klaus Krayzer’in açıklamaları ilginçtir. Türkiye’de Türkler yaşamasa hakikaten güzel bir ülke derler, fakat biz bu ülkede yaşıyoruz. Bu ülkenin dışında da yaşıyoruz. Avrupalılar artık Türklere alışmak zorunda kalacaklar.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir