BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Biz Türkler istifa müessesini tanımıyoruz!

2 dakika okuma süresi

Türk milleti olarak ilginç bir yapımız var. Başarısızlıklardan ve hatalardan sonra bunları kabul edip istifa etmek yerine, yerimize daha kalitelilerin gelmesini istemiyoruz.

A Milli Takım antrenörü Güneş ve TFF yönetimi istifayı düşünmüyor

Bu konuda en son olay olarak milli takımın yılda 3,2 milyon euro, artı başarı primleri alan Şenol Güneş’ten bahsetmek istiyorum. Şenol Güneş 3 maçta 8 gol yiyen ve kazara 1 gol atan milli takımın başarısızlığından sonra “İstifa edecek misiniz?” sorusuna yanıt verirken, “Şu an istifa edip etmeme gibi bir düşüncem yok. Şu andaki düşüncem istifa konusu değil. Maçtan önce bizi turnuvaya getirdin diyordunuz şimdi istifa diyorsunuz. Bunun hesabı yönetime verilir” dedi. Avrupa takımları arasında en fazla maaş alan dördüncü antrenör olan fakat katılan 24 takım arasında en başarısız olmayı başaran Şenol Güneş’in Emre Belözoğlu ile neler yapacağını göreceğiz. Ayrıca sadece Şenol Güneş’in değil, tüm TFF’nin başta Selim Soydan ve Nihat Özdemir olmak üzere istifa etmeleri gerekirdi.

İstifa etmemek Türkiye’de bir gelenek

İstifa politikada da fazla tercih edilen bir yol değil… Başarısız olan bakanlar, politikacılar koltuklarını hiçbir zaman bırakmıyorlar. Mümkün olursa ölene kadar bu yerleri işgal etmek istiyorlar. Profesyoneller arasında da bunu görüyoruz. En büyük zararları kendi bankalarına getiren Ziraat, Vakfı ve Halk Bankası’nın Genel Müdürleri koltuklarını bırakmadıkları gibi harcamalarını ve maaşlarını arttırmakta başarılılar.

Japonlar kadar hassas olmamızı beklemiyorum

Dünyada ve Türkiye’de her branşta bunu görüyoruz. Doktorlar arasında özellikle estetik alanında kendini iyi doktor olarak kabul eden kişiler bu alanda başarısız olurlarsa Dubai gibi ülkelere kaçıyorlar gene de mesleklerini bırakmayı düşünmüyorlar. Başarısız olanlar koltuklarını hemen bırakırlar. Japonya’da başarısız olduğuna inanan liderler, politikacılar harakiri (intihar) yaparlar. Biz de niye ahlak kavramları işe yaramıyor? Bunların değişmesinde yarar var. Türkiye kokmuş bir toplum olmamalı, biz hakikaten köklü bir ulusuz, fakat son zamanlarda köklerimizin tamamıyla çürüdüğünü görüyoruz.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir