BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’nin sahip çıkması gereken üç önemli grup

2 dakika okuma süresi

Türkiye’nin üç azınlığa ve bir kitleye sahip çıkması lazım. Türkiye’nin sahip çıkması gereken ilk kitle AB’de sayıları 5,4 milyon olan, tüm Avrupa’da ise 6 milyonu aşan Türk kökenli göçmenlerdir. Bu kitleye sahip çıkmak Türkiye’nin bir görevidir. Türkiye’ye bu kişilerin çok büyük katkıları oldu maalesef çok fazla sahip çıkamadık. Kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Türkiye’ye gelen arabayla gelen insanlarımızı Edirne sınır kapısında ayran dağıtarak ancak yardımcı olabiliyor. Başka da ilgisi yok.

Gelelim diğer üç azınlığı… İlk olarak Batı Trakya Türkleri geliyor. Yunanistan bu kitleye her türlü mezalimi yapıyor. İnanç özgürlüklerine müdahale ediyor ve bu insanların sosyal statüleri de yok. Sınıf atlayamıyorlar.

İkinci sahip çıkmamız gereken azınlıklar ise Suriye ve Irak’ta yaşayan Türkmenler. Türkiye bu insanlara Şii veya Alevi olduğu için yardım eli uzatmıyor. 5,4 milyon Suriyeli sığınmacıya bakan Türkiye, Türkmenlere yakınlık göstermiyor.

Üçüncü grup olan Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri Çin tarafından mezalime uğruyor. Bazı kaynaklara göre 12 milyon bazı kaynaklara göre ise 30 milyonluk nüfusa sahip olan Uygur Türklerine Çin’in uyguladığı mezalim birçok ülke tarafından parlamentoda “soykırım” olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde yaşayan Uygur Türklerini Türkiye “suçluların iadesi anlaşması” kapsamında Çin’e iade etmeyi dahi düşünmüştü. Fakat bu yasa Meclis’ten geçmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir