BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Gerçek bir İtalyan: Sorisso

2 dakika okuma süresi

Temmuz 2021 itibariyle İstanbul yeni bir İtalyan restoranına kavuştu. Sorisso sağlam bir altyapı ve tecrübeyle çok yakında İstanbul’da İtalyan restoranı denilince akla gelen yıldızların arasında yerini alacak potansiyele sahip. Bana bu iddialı izlenimi restoranın işletmecisi olan iki genç çiftin şimdiye kadar ortaya koydukları başarı ve ileriye dönük planları bıraktı.

İki iş insanı Ferhat Bey ve Berrin Hanım’ın sıfırdan inşa ettikleri restoran çınar ağacının gölgesinde, Kuruçeşme sahilini gören estetik bir mimari anlayışla tasarlanmış. Aynı zamanda mimar olan Berrin Hanım, müteahhit eşi Ferhat Bey’le tasarım açısından başarılı bir iş çıkarmışlar. Restoranın yemek düzeni fine dining bir konsepte misafirlerine hizmet verirken iç salonu çok ferah ve geniş… İç salonun tavanı camdan tasarlanmış, açılır kapanır bir sistemle entegre edilmiş, klima sistemi kapalı olmasına rağmen ağaçların gölgesi ve esen rüzgar, güneşinin bunaltıcılığının önüne geçiyor.

Restoranın işletmecilerinin samimiyeti personele de yansımış durumda. Restoranın salon şefi Doğan Bey çok tecrübeli bir kişi menüye çok hakim. Aşçıbaşı Raif Tekin’le de iyi bir uyuma sahip. Aşçıbaşı Raif Tekin daha önce Doğuş Grubu’nun restoranlarında çalışmış ve birçok farklı mutfağa hakim birisi. Bize başlangıç olarak hardal soslu dana carpaccio ve buratta sundu. Capaccionun sosunda limon suyu, sirke ve hardalın keskinliğini hissedebiliyorsunuz. Burattanın mozzarella peyniri inek sütünden ve inanılmaz lezzetliydi. İtalyan ekmekleri ise başlangıç için son derece başarılı ve özellikle focacciayı çok beğendim.

Gurme Magazin | Ufuk

Ardından ossobuco risotto geldi. Etin pişme derecesi ve sosu muhteşemdi. Kendi yaptıkları fettucini funghi krema, mantar ve parmesan peynirinin harika bir birleşimiydi.

Pizza ise elle açılan 180 gr ekşi mayalı özel bir hamurdu. Bu karışımda semolina da unutulmamış. Kullanılan sucuk, mantar inanılmaz lezzetli ve kaliteliydi.       

Gurme Magazin | Ufuk

Pandemiden en fazla etkilenen sektörlerden olan gastronomi, normalleşme sonrası yeniden ivme kazandı. Elbette gastronominin İstanbul’da kalbi olan Beşiktaş’ın Kuruçeşme semtinde bu özenle tasarlanan ve harika bir mutfağa sahip olan Sorisso’nun şansı çok yüksek. İlerleyen zamanda bu İtalyan’ın birçok gastronomi kuruluşu tarafından ödülleneceğini göreceğiz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir