BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da seçim sonuçları yavaş yavaş belli oluyor

2 dakika okuma süresi

Seçime son iki gün kala herhangi bir skandal veya seçimi etkileyecek bir gelişme olmazsa, Almanya’da Sosyal Demokratlar birinci parti konumunu koruyacaklar.

Muhtemel koalisyon hükümetleri nasıl olabilir?

Şimdi, Almanya’daki seçimlerden sonra, koalisyon hükümetinin nasıl olacağı tartışılmaya başlandı. Olaf Scholz, koalisyon hükümetini Yeşiller ve Hür Demokratlarla (Liberaller) üçlü bir ampul koalisyonu şeklinde kurmayı planlıyor. Böylece koalisyonun ikinci büyük ortağı olacak parti, Dışişleri Bakanını belirleyecek. İlk sert tartışmalar orada çıkacak. Dışişleri Bakanı, “Hür Demokratların lideri Christian Lindner mi, yoksa Yeşillerin Eş Başkanı Annalena Baerbock mu olacak?” tartışmaları Almanya’da başladı.

Sol bir hükümetin kurulma ihtimali var

Olaf Scholz’un ikinci tercihi ise Yeşiller ve Sol Parti ile bir koalisyon hükümeti kurmaya yönelik olabilir. Sol Parti buna çoktan razı, fakat Alman halkında Sol Parti’ye hala büyük bir tepki var. Scholz’un üçüncü olanağı bugünkü koalisyon hükümetini devam ettirmek, Hristiyan Demokratlarla koalisyon hükümetini oluşturmak. O zaman Olaf Scholz’un kuracağı hükümette Dışişleri Bakanı Armin Laschet olacak.

Laschet birinciliği koruyamadı

Türkiye için bu koalisyon hükümetlerinin neler getireceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Almanyalı Türk kökenli seçmenler, bu seçimlerde Hristiyan Demokratları değil, fakat onların adayı Armin Laschet’e çok büyük sempati gösterdiler. Bu sempati de doğru bir sempatiydi, fakat Laschet’in yaptığı belirli hatalar, CDU-CSU’nın Laschet’i desteklememesi, Laschet’in Başbakan olmasını önlüyor. Tabii ki yine de seçimlere yönelik bir soru işareti koyabiliriz çünkü Pazar günü sandığa gidecek olan seçmenlerin son yorumlara göre %21’inin kararsız olduğu anketlere yansıyor. Bu nedenle az da olsa Armin Laschet’in Başbakan olma şansı var. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir