BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye AB’ye üye olabilecek mi?

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de iktidar değişmedikçe, AB üyeliği güç… Gerek Osman Kavala, gerek Selahattin Demirtaş’ın AİHM kararlarına uyulmayarak tutukluluklarının devam etmesi, Türkiye-AB ilişkilerini zora sokuyor. Ayrıca, demokrasiden her geçen gün uzaklaşan Türkiye’nin AB ile sürdürdüğü tam üyelik müzakereleri dondurulmuş durumda.

Ne yapmak lazım?

İlk olarak Türkiye’nin erken veya zamanında seçimleri yapıp, güven veren bir siyasi iklime kavuşması lazım. Daha sonra iktidara gelecek olan muhalefetin AB’ye yönelik somut adımlar atması lazım. Bugüne kadar yapılan hataların tersinde bir politika izlenirse, bu hem AB’nin, hem de Türkiye’nin çıkarına olacaktır. Türkiye mevcut politikaları sürdürdükçe hem vatandaşlarını, hem AB’yi memnun etmiyor. Enflasyonun alıp başını gittiği, fiyat istikrarının olmadığı bir ülkenin AB’de hiçbir şekilde yeri olmayacak. Bundan sonra ancak planlı bir ekonomi politikasıyla işleyen bir demokrasinin oluştuğu bir Türkiye’nin AB konusunda önü açılabilir.

Türkiye planlı bir ekonomiye ve demokratik bir sisteme seçimlerden sonra geçebilir mi? Türkiye bunu seçimlerden sonra yapabilecek bir potansiyele sahip. Ukrayna’yı kendi yanına almayı başaran AB, Türkiye’yi de kendi yanında görmek isteyecektir. Bu açıdan iş seçimlere kalmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir