BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Bu Savaş Bitmeyecek

2 dakika okuma süresi

Rusya’nın 3 aydır Ukrayna’ya olan saldırısı bitmeyecek bir görünüm arz ediyor. Putin’in hemen hedefe varamaması ve Rusya’nın içinde tepkilerin artması, ister istemez Putin ve ordusunu daha agresif hale getiriyor. Saldırıların bitmeyeceği görülüyor. Bu durum “Acaba 3. Dünya savaşı çıkar mı?” korkusunu tetikliyor. 3. Dünya savaşına çok yakınız. İngiltere, Ukrayna’dan tahıl ürünlerini alamadığı için deniz kuvvetlerini boğazdan geçirerek Ukrayna yollayıp, Rusya’nın blokajını kırmak istiyor. Yunanistan son ABD ziyaretinden cesaret bularak F35’leri alıyor ve dengeler Yunanistan lehine değişiyor. Türkiye’yi hiç sevmeyen Biden, her geçen gün daha da agresifleşiyor. Bir çok parçası Türkiye’de üretilen ve 1 milyar 495 bin $ ödemesi yapılan F35’leri Yunanistan’a satmak için çareler arıyor.
Türkiye’nin veto ettiği Finlandiya ve İsveç’in tam üyeliği konusunda diğer 29 ülke, başta ABD olmak üzere karar vermiş durumda. Türkiye’nin eline biraz bonbon vererek nasıl razı ederiz diye düşünüyorlar. Türkiye’nin bu konuda fazla inandırıcılığı yok. Türkiye’de hükümet ve muhalefet konu hakkında hemfikir değil. Yaşananlar bizim İçişlerimizde doğru dürüst bir gelişme olmadığını gösteriyor. Türkiye’de artık seçimin yaklaşması nedeniyle, muhalefet, hükümetin tüm yaptıklarına muhalefet şehrini koyarken, hükümette işleri oldukça güçleştiriyor. Türkiye enflasyon, dövize bağlılık, dar gelirli insanların durumunun her geçen gün daha da kötüleşmesi ile karşı karşıya. Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin dış borcunu arttırıyor ve artık para bulmakta güçlük çekiyoruz. Belirli bankalar şu anda bile kasalarında Euro ve Dolar bulundurmuyorlar, zira Euro ve Doların Türkiye’de yeteri kadar olmadığı ortaya çıkıyor. Son olarak Merkez Bankasının faizleri hala %14’de bırakması, %17’ye çıkarmaması ülkenin belini büküyor.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en güç zamanlarını yaşıyor. Gençler ülkeden devamlı kaçma telaşı içindeler, doktorlarımız Almanya’ya her şartta gidiyorlar, parası olan insanların yaşamlarını yurtdışında sürdürmek için ülkeyi terk ettiklerini görüyoruz. Portekiz, Almanya gibi ülkeler Türkleri kendi ülkelerine çekmek için belirli atılımlar yapıyorlar. Bu gelişmeler çerçevesinde ülke, Afgan ve Suriyeliler ile dolarken, Türk insanını maalesef kaybediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir