BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Biden’ın Türkiye Oyunu

2 dakika okuma süresi

Biden, şu anda Türkiye ABD üslerini kapatır diye, İncirlik korkusundan ve Türkiye karşıtlığından dolayı Türkiye’ye vermedikleri bütün F35’leri Yunanistan’a verme hazırlığı içinde, ayrıca F16’da veriyor. Türkiye’ye hala F16 verilsin mi, verilmesin mi tartışması sürüyor. Türkiye buna 1 milyar 475 milyon Dolar yatırdı ve hiçbir şey alamadı. Tabii ki Türkiye’nin S400’leri alması büyük bir hataydı, Biden Türkiye düşmanlığını ortaya koydu, ilk olarak Ermeni Soykırımını tanıdı. Bugüne kadar hiçbir ABD Cumhurbaşkanın cesaret edemediği bu olaya tanık olduk. Yunanistan Başbakanı’nı özel konuk olarak ağırladı ve Suriye’de PYD, PKK grubuna her türlü silah, malzeme ve para desteğini veriyor.
Türkiye’nin Biden’le işi güç. Biden Türkiye temelli olarak kaçmasın diye bazı hafif konularda göz kırpıyor, bunun nedeni, Türkiye’nin Çin’ ve Rusya’ya yakınlaşacak olması. NATO’da ikinci büyük ordu olmasına rağmen Türkiye dışlanan bir ülke, Biden’ın seçilmesi bizim başımıza bela oldu. Fakat bundan sonra ki seçimlerde de şansı yüksek, bakalım nelere maruz kalacağız.
İncirlik üssünün kapatılması tabii ki Türkiye’nin lehine olur, zira bir NATO üssü değil, özel statüde ABD’ye tahsis edilmiş bir üs, Malatya’da da var, bunlar ABD’ye verdiğimiz tavizlerdir. Artık bu tavizlere bir son vermemiz lazım, ABD tamamen düşman olarak yüzünü gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir