BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türk kadını dik duruşundan asla taviz vermeyecek!

4 dakika okuma süresi

Kadın nedir? Özellikle Türk Toplumu için ne anlamı ve önemi vardır?

Sevgili dostlar,

Bizler yüzyıllar boyunca savaşçı bir ırk olarak görülmüş ve bu doğrultuda tarihte yerimizi almışız fakat Türk milletinin en önemli özelliği, kadınına olan saygı, sevgi, ve merhametidir.

Biliyorum, sadece Haziran ayı içerisinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 31 kadın cinayetinin işlendiği, 22 kadının şüpheli bir şekilde öldürüldüğü bir ülkede söylediklerimin inandırıcılığı tartışılır fakat ben tarihsel açıdan Türk kadınının duruşundan biraz bahsedip günümüze değinmek istiyorum.

Müslümanlığın gereklerini en iyi anlayan özümseyen ve yaşayan milletlerden biriydik, çünkü kadına bakışımız Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in bize göstermiş olduğu öğretilerde kalbimize nakşedilen gerçeklerdi ve bu gerçeklerde esas olan kadın, Allah’ın emaneti ve erkeğin ahlaki eğitimlerinin öğreticisi olarak gösterilmesiydi. Diğer taraftan Türk tarihine baktığımızda ise Türk töresinin kadına bakışı, kadının anlamı, karşımıza Türk hakanının yani Han’ın Han’ımı olarak çıkar. Bu kadar değer yargılara sahip Kadın figürü, ana, bacı, sevgili, eş olarak toplumda yerini alan baş tacı yapılandır. Tarih sahnesinde Erkeğin bir tık gerisinde gibi görülür ama her zaman yan yana omuz omuzadır ve her zaman saygıya mazhar olmuştur.

Peki şu an ülkemiz de Türk Kadını, hak ettiği değeri görebiliyor mu? Yüzyıllardır hem Müslüman olmasından hem Türk olmasından kaynaklanan kimliği nedeniyle Toplumda eşit ve özgür bir birey olarak yerini alabiliyor mu?

Geçtiğimiz günlerde sanatçı Birce Akalay bir paylaşım yaptı ve ülkemizin geçtiği bunalımlı dönemde toplumun yaşadığı sıkışmışlığın tercümanı oldu.

Akalay’ın bu hassasiyeti, bizlere doğuştan bahşedilen Annelik hassasiyeti ve duyarlılığıydı. Evet, Birce Hanım bu duyarlılığı içinde o kadar büyük yaşamış ve kendini ifade ederken bunu o kadar içten, çıkarsız, riyasız ve dik bir duruş sergileyerek yapmış ki bir anda bütün okları üzerine toplamıştır.

Şimdi ben söylediklerinin doğru ya da yanlış olduğu ile ilgili yorum yapmak istemiyorum. Olanlar, yaşananlar ve gerçekler ortadır. Ancak şu an toplumun belli bir kesimi tarafından (Troll şebekeleri) Akalay’a ve diğer tüm dik duruş sahibi kadınlara yönelik nefret söylemleriyle, tehditlerle hedef gösterip korku yaratmaya çalıştığını görmekteyim.

Evet dostlarım…

Şu anda yaşadığımız bu olaylarda hedeflenenin ne olduğunu çok iyi görmekteyiz. Bütün kadınlar olarak birlikte yaşadığımız ve ne yazık ki korkunç derecede özgüven kırıcı, küçültücü, aşağılayıcı, kadını toplum sahnesinden silerek geri planda tutmak isteyen bu barbar anlayışa karşı dik duruşumuzu muhafaza etmeyi sürdürmeliyiz.

Unutulmaması gereken bir gerçek var ki o da makam ve mevki sahibi kadınların hemcinslerine karşı yapılan ötekileştirme, yabancılaştırma, toplumdan soyutlama işlemlerinin birer birer faaliyete geçirilirken onaylıyor olmaları…

İşte bu yapılan adaletsizliklere, ahlaksızlıklara, hadsizliklere ve onursuzluklara ses çıkarmıyor olduklarını görmemiz gerekiyor.

Ancak unutulmamalı ki, yarın kendileri sessiz kaldıkları o adalete ihtiyaç duymayacaklarının da bir garantisi yok.

Şu asla unutulmamalıdır!

Biz Türk kadınları olarak haklarımızın farkındayız ve haklarımızın (İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere) bizden hiçbir şekilde alınmasına asla izin vermeyeceğiz.

Geleceğimize sahip çıkıp, nezaketsizliğe, adaletsizliğe, tehditlere, tacizlere ve sindirilmelere asla boyun eğmeyeceğiz!

Bizler bu bilinçteyiz.

Türk milleti kadınlarımızın çığlıklarını duyuyor ve bu haykırışlara kayıtsız değildir.

Ey kahraman Türk kadını!

Sen temel hak ve özgürlüklerini, büyük bir özveriyle inşa ettiğin bu aziz Cumhuriyet’in kurucusu Baş Komutan-Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldın!

Bunu bizlere “sürtük” kelimesini yakıştıranlar değil, büyük bir bedel ödeyerek kazanılan Milli Mücadele’den sonra “sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen bir lider armağan etmiştir.

Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir