BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Eylül Ayından İtibaren Beklentilerimiz

2 dakika okuma süresi

Eylül ayına yaklaştık. Türkiye olarak Eylül’den itibaren beklentilerimiz çok yüksek.

İlk beklentimiz Putin’in ifade ettiği gibi Suriye ile yaşadığımız çatışmanın bitmesi ve artık Rusya, Türkiye, İran zirvelerine Suriye’nin de katılması. Böylece Beşar Esad ile sık sık karşı karşıya geleceğiz.

Bir diğer beklentimiz, Bu zirveler sayesinde İran ve Rusya’nın etkisiyle, Türkiye’deki Suriyeli geçici sığınmacıların ülkelerine dönmeleri ve ülkemizdeki Suriyelilerin azalması. 

Son zamanlarda Ersin Tatar’ın teklifi üzerine, Azerbaycan Türkiye’den sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini resmen tanıyan ikinci ülke olacak. 

Seçimlerin yaklaştığı bu aylarda artık maaş artışları hızlanacak. Türkiye karşılıksız para basarak, memur, emekli ve EYT’lilerin sorunlarına daha hızlı çare bulacak.

Son gelişmeler ışığında, Türkiye’nin komşularıyla sorunları azalacak. Ermenistan ile özellikle hava sınırlarının açılmasından sonra, Suriye ile de belirli bir düzeyde barış yapılacak. 

Önemli diğer bir gelişmede Türkiye-İsrail arasında karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı.

Suriyelilerin geri dönüşü konusunda, Kuzey Suriye bölgesinde atılacak adımlara Avrupa Birliği’de fonlarla katkı verecek.

Şimdi bütün bu gelişmelerden sonra Türkiye’nin en önemli sorunu olarak Afganistan’dan gelen göçmenler kalacak. Afgan göçmenlerin, özellikle ülkemize kaçak giriş yapan Afgan göçmenleri Türkiye’den sınır dışı etmek çok güç olacak. Her şeylerini ülkelerinde bırakarak Türkiye’ye gelen Afganlar ülkemizden kolay kolay ayrılmayacaklar. Çünkü bu göçmenlerin en  büyük arzuları Türkiye’yi köprü olarak kullanıp, Avrupa’ya gitmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir