BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Sürpriz Seçim

2 dakika okuma süresi

Son haftalarda AKP üst düzey yetkililerle toplantılar yapıyor. Toplantıların sonucunda, belirli konularda halka gitmeye ve son zamanlarda  iyi yaptıkları işleri anlatmaya karar verdiler. Her ne kadar bir kez daha elektriğe ve doğalgaza %20’şer zam yapılmış olsa da. Öğretmenler için ayrılan 20 bin kadro, sağlık personeline yapılan zamlar gösteriyor ki, ülkede ciddi bir seçim hazırlığına girişildi. Seçimin yaklaştığının en önemli göstergesi, Türkiye’nin Suriye ile barışa hazır olması. Önümüzdeki aylarda Özbekistan’da Şanghay Zirvesine katılacak olan Tayyip Erdoğan’ın zirvede Beşar Esad ile bir araya gelerek, dostluk sinyalleri vermesi bekleniyor. Bu ikili görüşmelerin öncelikli konusu, Türkiye’deki Suriyeli geçici sığınmacıların mümkün olduğunca yakın bir zamanda ülkelerine geri dönüşlerinin başlatılması olacak. Bu konu ile alakalı olarak, el altından Avrupa Birliği ile de görüşmeler yapılıyor, AB’den bu süreç için maddi destek talep ediliyor. Türkiye’nin Suriye ile barışmasına sıcak bakmayan ve hatta karşı çıkan tek ülkenin ABD olduğu görülüyor.

Önümüzdeki günlerde, memurlara, EYT’lilere müjdeli haberler verilecek. Bu sayede AKP, halkın gönlünü kazanacağını, yapacakları bu hamlelerle ve dağıtılan paralarla, %25’lik kemik seçmenine ilave olarak, en az %15 daha oylarının artacağını hesaplıyor. Böylece MHP ile birlikte bu seçimi kotaracaklarına inanıyorlar. 

6 Kasım’da Türkiye genelinde  yapılacağı varsayılan, fakat bir diğer ihtimal olarak da 14 Mayıs 2023’e erteleneceği kulislerde konuşulan seçimlerde 2 önemli nokta var. Bunlar; 1- Ege Denizindeki sorunlar. 2- Kuzey Suriye hareketi. Eğer seçimlere kadar ekonomik bir toparlanma olmazsa Türkiye kendini Ege Denizinde veya Kuzey Suriye’de bir hareket içine sokacak ve seçimden vazgeçilecek. Fakat diğer yandan seçim hazırlıkları da hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde uygulamaya konuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir