BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’de Siyaset Hareketleniyor

3 dakika okuma süresi

Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın son açıklamalarına göre; Ankara’da Süleyman Soylu yeni bir parti kurma hazırlığında ve bu hareketin hamiliğini de ABD Büyükelçiliği yapıyor. Bu hareketin her geçen gün eriyen AKP’nin alternatifi olarak düşünüldüğü söyleniyor. AKP ve MHP’deki sürekli erime, Millet İttifakının güç kazanmasıyla birlikte Türkiye’de yeni siyasi arayışlar başlıyor. Halbuki Türkiye’de Ümit Özdağ’ın kurduğu parti yukarı doğru ivme kazanıyor ve günden güne üye sayısını da artırıyor. Ayrıca Memleket Partisi’nde Muharrem İnce’de İzmir ve çevresinde üye kaydetmeye devam ediyor. Bütün bu gelişmeler çerçevesinde CHP son araştırmalara göre maalesef %27’nin üzerine çıkamıyor. Türkiye’de herkesin yavaş yavaş Cumhur ittifakından uzaklaşmaya başladığı şu dönemde yeni parti arayışı acaba neden? Türkiye’de seçmen Cumhur İttifakından uzaklaşırken, beklenildiği kadar Millet ittifakıyla da yakınlaşmıyor!

Büyük bir olasılıkla 14 Mayıs 2023’de genel seçimler olacak. 2023 genel seçimlerinde, kurulacak olan bu yeni partiyi de platformda göreceğiz. Tayyip Erdoğan, Süleyman Soylu’nun kurma hazırlıklarını sürdürdüğü bu yeni partiye nasıl bakıyor? ABD Temsilciliğine ne gibi serzenişlerde bulunuyor, tüm bu yeni gelişmeleri yakında göreceğiz. Görünen o ki, Süleyman Soylu  MHP’den ümidini kesti, yola kendi kuracağı parti ile devam etmek istiyor.

Fakat bu parti kurulduğu takdirde oy oranı ne olabilir? Biraz MHP, biraz  AKP’den katılım sağlayabilir. Acaba Millet İttifakından da böyle bir partiye katılım olabilir mi? 

Türkiye için 2023 yılında yapılacağı düşünülen genel seçimler oldukça ilginç geçecek. Seçimde Cumhur İttifakı kazanırsa AB Parlamentosu Türkiye olan ilişkileri tamamıyla kızağa alacak. Bu Türkiye açısından pek iç açıcı bir gelişme olmaz. AB ve ABD’yi arkasına alan Yunanistan Türkiye’yi taciz etmeye devam eder. Türkiye 14 Ege Adasının Yunanlıların eline geçmesine şimdiye kadar ses çıkarmadı, şimdi bu konuda hızla sesini yükseltiyor. Yaşanan bu gerilimin sonucunda;

Bir Türk-Yunan çatışması olabilir mi? 

Böyle bir çatışma olduğu takdirde 2 günden uzun sürer mi? 

Yunanistan Türkiye’de nerelere zarar verebilir? Herkesin sorduğu sorular bunlar.

Kuzey Suriye’ye herhangi bir girişimde bulunması ABD tarafından istenmeyen Türkiye şimdi ister istemez Ege’deki gelişmeleri ele alarak seçimleri erteleme çalışması içine girebilir. Fakat böyle bir hamlenin sonucunda sert kayaya çarpabiliriz. Türkiye, tarihi boyunca böylesi uyumsuz hareketler yapmayan bir ülke tanınır. Türkiye’nin hedefi yeni politikalar oluşturarak AB ile ilişkilerini pekiştirmek olmalıdır.

Alman ordusu yeni yaptığı atılımlarla önümüzdeki 3 yıl içinde 100 milyar Euro’luk yatırım yapmayı planlamaktadır. Artık Avrupa’daki en güçlü Türk ordusu savı yavaş yavaş değişiyor. Yapılacak yatırımlar ile Alman ordusunun Avrupa’nın en güçlü ordusu olacağını da dikkate almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir