BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Üzüntüm Çok Büyük… Mevlide Genç Vefat Etmiş, Allah Rahmet Eylesin

2 dakika okuma süresi

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından kundaklanan evlerinde çıkan yangında ailesinin 5 ferdini yitiren Mevlüde Genç ve eşi Durmuş Genç yaşanan faciadan sonra tavırlarıyla Almanya’da Türkler için örnek olmuşlardı. Solingen’de evlerini kundaklayarak, en küçüğü 4 yaşında, 5 cana kıyan  Alman Neonazi gençler, Essen Üniversitesinde görevli Alman psikiyatri profesörünün yazdığı rapor sayesinde çok az ceza alarak, 5 yıl sonra serbest kaldılar. Sonrasında Alman makamlarınca Türklerin intikam alma ihtimaline karşılık, adresleri gizlenerek Mevlide Genç’in çocuklardan yasal talepte bulunma hakkı da elinden alınmış oldu. 

Ailesinin 5 ferdini kaybeden Mevlide Genç, yaşanan olaylardan sonra verdiği; ılımlı, yapıcı mesajlarla, halklar arasında herhangi bir husumet çıkmaması için verdiği çabadan dolayı Mevlide Genç, Bilge Ana olarak hafızalara kazındı. Ölen Cumhurbaşkanı Johannes Rau yaşanan olaydan sonra, Genç ailesine taziye ziyaretine gitmiş ve ölene kadar da her 29 Mayıs’ta aileye ziyaretlerini sürdürmüştü. Sonrasında göreve gelen belediye, Solingen’in bu olayla anılmasından rahatsızlık duyarak bu anma törenlerine son verdi. O dönemde yönettiğim Türkiye Araştırmalar Merkezi yaşanan bu elim olayı protesto ederek, Mevlide Genç ve ailesinin yanında olmuştu. Her yıl 29 Mayıs’ta Essen’ de anma töreni yapardık. Almanya’da yaşayan Türkler için bir dönüm noktasıydı. O zamanlar Düsseldorf Başkonsolosu başta olmak üzere bu anma törenlerine üst düzey katılım olurdu.

Kundaklama ve cinayetlerin suçlusu olan gençler, zengin, akıllı ve statü sahibi ailelerin çocuklarıydı, buna rağmen bu Nazi usulü saldırıyı gerçekleştirmişlerdi.

Bugün Mevlide Genç’in vefat ettiğini öğrendim. Üzüntüm çok büyük. Bilge Ana Mevlide Genç’e tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir