BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Altılı Masa’nın Türkiye’de Yapılacak Seçimlerde Yurtdışındaki Vatandaşlarımızın Oy Kullanmalarına Dair Anayasa Taslağındaki Düzenleme

2 dakika okuma süresi

6’lı Masa tarafından hazırlanan ve kamuoyuna açıklanan Anayasa taslağında yurtdışında oy kullanacak vatandaşlarımız için, 10 trilyon ayrılması öngörülüyor. Yurtdışında yaşayan takriben 10 milyona yakın Türk’ün oy kullanabildiği seçimlerde maalesef verilen oyların nereye gittiği pek bilinmiyor. Türkiye’de yurtdışı seçimlerine dair düzenleme yoktu. Şimdi yapılan çalışmalar ile yurtdışında yaşayan Türklerin de bir liste oluşturması ve listelere göre oy verilmesi planlanıyor. Bu doğru bir karar olabilir. 

Böylece yurtdışındaki Türkler, yaşadıkları bölgelerde temsilcilerini seçerek, 5 yılın sonunda verdikleri oyların hesabını sorabilir. Diğer türlü Türkiye’de verdikleri oyların kime gittiğini bilmedikleri için seçimler için pek fazla motive olamıyorlar. AKP’nin yurtdışı seçmenlerini çok sıkı bir şekilde organize etme imkanı olmasına rağmen, MHP’nin adı pek duyulmuyordu. İyi Parti, CHP ve diğer partiler gerektiği gibi örgütlenemiyorlardı. Gündeme gelen bu yeni karar bu seçimlerde uygulamaya konulabilir ise, yurtdışındaki insanlarımız seçimler için daha fazla motive olabilir. Böylece daha gerçekçi sonuçlara ulaşılabilir. Takke düşer, kel görünür.

Bunun için şimdiden Avrupalı, Amerikalı ve Kanadalı Türklerin listeleri oluşturmaya başlaması lazım. Bu sayede yurtdışında yaşayan insanlarımız seçim listelerinde belirlenen adaylara göre oy kullanabilirler ve gerekli hallerde oy verdikleri kişilerden hesap sorabilme hakkına da sahip olurlar. Bu karar yurtdışındaki vatandaşlarımız için çok önemli. Türkiye’deki seçimlerde bu karar uygulanmadığı takdirde yurtdışındaki insanlarımız hiçbir şekilde seçimlerde seçilme ve söz sahibi olma hakkından yoksun kalacak. Seç ama seçilme yaklaşımı adil değil. Bunun değişmesi şart. Demokrasilerde insanların sadece seçme hakkı değil, seçilme hakkı da olmalı. Dünyanın her yerindeki vatandaşlarımızın bu en doğal hakkıdır. Böyle bir yaklaşımın içine hepimiz dahil olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir